Imponująca prezentacja jałówek i krów, pokaz stawek po buhajach i sensacyjne rezultaty podczas aukcji Top Genetic – świadkiem tych wydarzeń było ponad 2000 entuzjastów rasy Holsztyńsko-Fryzyjskiej z ponad 20 krajów, którzy w dniach 29-30 stycznia 2016 przybyli do Halle Gartlage w Osnabrücku, aby wziąć udział w 40 edycji Schwarzbunt-Tage.

Centergen jako wyłączny przedstawiciel hodowli z OHG Osnabrück w Polsce, wraz z hodowcami z Mazowsza również brał udział w tej imprezie.

Dzień wcześniej, zanim rozpoczęły się emocje związane z wystawą, mieliśmy okazję odwiedzić 2 fermy mleczne: Leyschulte-Steer GbR oraz Cord Lilie. Właściciele gospodarstw zaprezentowali nam swój dorobek hodowlany, podzielili się praktyczną wiedzą, dzięki której przy rozsądnych nakładach finansowych, osiągnęli znakomite wyniki produkcyjne. Powyższe stada to 150-200 krów dojnych o wydajności przekraczającej 10500 kg mleka od krowy.

Wieczorem odwiedziliśmy centrum hodowlane OHG Osnabrück. Nieodłącznym elementem wizyty w OHG jest prezentacja buhajów stacyjnych. Dr Andreas Kandzi zaprezentował na wybiegu i omówił zalety kilku najlepszych rozpłodników: BOSS, BASTA, DEKO RED P, TREND. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z programem hodowlanym stacji oraz obejrzenia centrum embrio-transferu.

Dzień zakończyliśmy udziałem w „Wieczorze Hodowców”, gdzie przy okazji degustacji dań kuchni niemieckiej, spotkań i dyskusji z zaprzyjaźnionymi hodowcami, mieliśmy również możliwość podejrzenia ostatnich przygotowań zwierząt (fittingu) do wystawy.

29 stycznia oficjalnie rozpoczęto 40 Schwarzbunt-Tage. Sędzią głównym wystawy byłą Pani Andrea Uhrig z Salzbach. W kategorii krów młodszych na najwyższym miejscu podium ustawiła córkę BOSS-a KKH Annalena z hodowli Kolkhorst-Kahle z Haltern, wskazując przede wszystkim na perfekcyjne zbudowane i zawieszone wymię. Vice-championem w tej kategorii została pierwiastka ze słynnej hodowli Państwa Meyer z Kattenkamp – Mey-Madison, w której żyłach płynie krew buhaja PAGINI.

W kategorii krów w 2 i 3 laktacji zwyciężczynią została Fever Conny z hodowli Państwa Dalvers z Bielefeld. Wybór ten był potwierdzeniem klasy i kolejnym sukcesem tej krowy, bowiem w ubiegłym roku nie miała ona sobie równych w kategorii krów młodszych. Główne atuty tego zwierzęcia na jakie zwróciła uwagę Pani Uhrig to charakter mleczny, głębokość klatki piersiowej i jakość wymienia. 2 miejsce w tej kategorii przypadło krowie JBW Epic Lea z hodowli Państwa Biesemeyer z Westerhausen.

W ostatniej kategorii – krów starszych brylowało potomstwo specjalisty od długowieczności – buhaja RAMOS. Krowa RR Ramos Olanda, z jednej z najlepszych w Niemczech hodowli Państwa Reinermann z Ruesfort, zdobyła tytuł vice-championa, głównie ze względu na znakomicie zbudowane nogi i racice oraz na niewiarygodnie mocno jak na tak wiekową krowę, związane i zawieszone wymię. Championem w tej kategorii wybrano córkę Goldwyna MOX Elisa doceniając jej charakter mleczny i budowę ogólną. MOX Elisa pochodzi z hodowli Państwa Nesslage z Nortrup.

Po prezentacji zwierząt w poszczególnych kategoriach przyszedł czas na pokaz stawek córek po buhajach OHG. W tym roku organizatorzy zaprezentowali po 10 córek od trzech najbardziej intensywnie używanych w rozrodzie na terenie OHG buhajów 3 lata temu, czyli BEACH, BEAUTY i SELECT. Wszystkie 3 buhaje potwierdziły swoją wysoką wycenę genomową. Warto zaznaczyć, że BEAUTY (Beacon x Stol Joc) był sklasyfikowany na 1. miejscu wśród wszystkich buhajów genomowych w Niemczech w 2012 roku a teraz z 84 ocenionymi córkami zajmuje 1. miejsce wśród wszystkich buhajów wycenionych metodą tradycyjną.

Córki buhaja BEACH (Beacon x Goldwin) były najbardziej jednolite pod względem budowy. Cechowała je prawidłowa lokomocja, budowa nóg i racic oraz jakość wymienia.

Córki BEAUTY to zwierzęta wyróżniające się budową ogólną, charakterem mlecznym i szerokością zadu. Cechy te to znakomita prognoza na wysokowydajne krowy.

W ubiegłym roku zaprezentowano stawkę po buhaju SUMMER. Tym razem przyszła kolej na kolejnego syna SNOWMANA – SELECT. Córki tego buhaja są zbalansowane w zakresie typu i budowy i cechują się wysokimi wskaźnikami dla produkcji mleka i białka oraz długowiecznością. Buhaj SELECT jest ciągle bardzo chętnie używany w inseminacji ze względu na jeden z najwyższych wskaźników płodności własnej w Niemczech +4% .

Pokazy stawek są bardzo interesujące dla publiczności. Zgromadzeni hodowcy mają okazję porównać zwierzęta w zbliżonym wieku po tym samym ojcu.

Na koniec imprezy odbyła się elitarna aukcja Top Genetic. Elitarność tego przedsięwzięcia polega na tym, że na aukcje wystawiane są zazwyczaj młode jałówki z najwyższymi oszacowanymi wartościami genomowymi w Niemczech i niejednokrotnie kupowane są przez licytujących łącznie z kontraktami na zakup zarodków od tych zwierząt.

Na tegorocznej aukcji sprzedano 25 jałówek i pierwiastek. Absolutną rekordzistką sprzedaży okazała się 3-miesięczna KNS Dream Glory (Cinema x Balisto x Shamrock), posiadająca jeden z najwyższych indeksów łącznych w Niemczech gRZG 169, którą wylicytowano za kwotę 26.000 €. Średnia cena sprzedaży na tegorocznej aukcji Top Genetic wyniosła 7.246 €, co stanowi nowy rekord OHG.

Do zobaczenia w przyszłym roku na 41. Schwarzbunt-Tage w Osnabrücku!