Jak co roku, w ostatni weekend stycznia, odbyła się w Osnabrücku impreza, która przyciągnęła hodowców i sympatyków hodowli OHG z całego świata.

Do Halle Gartlage po raz kolejny zawitali również pracownicy CenterGen
z zaproszonymi gośćmi.

Główną część imprezy poprzedziły wizyty w dwóch gospodarstwach mlecznych współpracujących z OHG. Pierwsza ferma w miejscowości Schwege, będąca spółką dwóch hodowców Josefa Witte i Roberta Anneken, to wzorowo zarządzane gospodarstwo, mogące pochwalić się znakomitymi wynikami produkcyjnymi. Od 270 dojnych krów osiągnięto tu średnią wydajność 11718 kg mleka (2016 r.) przy składzie 3,66% tłuszczu i 3,33% białka. W gospodarstwie pracują 4 roboty udojowe LELY. Rozród oparty jest wyłącznie o buhaje wycenione genomowo (BASTA, BAROLO, ALAMO, MILORD). 2 krowy osiągnęły wydajność życiową powyżej 100000 kg mleka.

Na drugiej z wizytowanych ferm, należącej do Georga Klussmana z miejscowości Campemoor, mleko produkuje 350 krów. System doju to hala udojowa „bok w bok” 2×20 firmy GEA. Hodowca w 2016 r. osiągnął wyniki 10300 kg mleka przy składzie 3,93% tłuszczu i 3,29% białka. W inseminacji używa w 90% genomowych buhajów z OHG Osnabrück.

 

Gospodarstwo Witte&Anneken Gospodarstwo Georg Klussmann

 

Dzień zwieńczył pokaz buhajów stacyjnych w Melle. Na wybiegu mogliśmy zobaczyć znane rozpłodniki jak: BOOM, BOSS, MATRIX, oraz nowe „gwiazdy”: MILTON, POWER PP, DEKO RED P czy CICERO.

 

BOSS MATRIX
DEKO-RED P POWER PP
CICERO Jałówki w stacji DT w Melle

 

Zgromadzeni goście mogli również zobaczyć najcenniejsze genetycznie jałówki, zgromadzone w stacji DT, które są wypożyczane od współpracujących hodowców. Następnie wypłukuje się z nich zarodki, które są wykorzystywane w programie hodowlanym OHG.

28 stycznia rozpoczęła się oficjalna część 41 Schwarzbunt-Tage. Sędzią głównym wystawy był Węgier MIHALY BALOGH. Można było zauważyć, że kryteria wyboru zwycięzców w poszczególnych kategoriach pokrywały się z aktualnymi trendami panującymi we współczesnej hodowli. Sędzia BALOGH zwracał szczególnie uwagę na cechy funkcjonalne takie jak: budowa nóg i racic, wymion, prawidłowa lokomocja i ustawienie zadu. W 10 kategoriach przyznał championaty i wicechampionaty następującym hodowcom i ich zwierzętom:

 

Grupa Imię Ojciec x ojciec matki Właściciel
1 1a+ champion wśród jałówek KKH Madlen Defender x Shottle Kolckhorst-Kahle, Haltern
1b + wicechampion wśród jałówek NN Darina Pitbull x Braxton Neßlage, Nortrup
2 1a MEY Ravenna Defender x Snowman Meyer, Kettenkamp
1b MEY Antaris Select x Duplex Meyer, Kettenkamp
3 1a Sabrina Beach x Ramos Kendeler, Allendorf
1b Hanni Platin x Ramos Annen. Loxten
4 1a+ wicechampion wśród krów młodszych Bounty Elysee x Buffon Wille, Bippen
1b Jana Summer x Goldino Wille, Bippen
5 1a KNS Dorfschöne Yorick x Ramos Fritzemeier, Osnabrück
1b Chiara Earnhardt x Observer Kolckhorst-Kahle, Haltern
6 1a + champion wśród krów młodszych MEY Madison Dauden ISY x Pagini Meyer, Kettenkamp
1b IR Anelia Sanchez x Knowledge Bielefeld, Dalvers
7 1a GNH Nora Dertour x Fidelity Grothaus-Nölker GbR Ostkilver
1b Barcelona Beau x Mac Nölker, Pye
8 1a + champion wśród krów starszych Jolie Sea x Ashlar Kettmann, Loxten
1b + wicechampion wśród krów starszych RR Paloma Jordan x Shottle Reinermann, Rüsfort
9 1a GRH Annika Shottle x Goldwin Bielefeld, Dalvers
1b Hortensie Ramos x Calypso Annen, Loxten
10 1a AMA Farina Ramos x Hassan Asmuß, Wulften
1b KKH Karmelinda Classic PS x Rubens Kolckhorst-Kahle, Haltern

 

Bounty (Elysse  Buffon) LEY E Blue (Elysee x Ashlar)
KNS Dorfschone (Yorick x Ramos) IR Anelia (Sanchez x Knowlege)

 

Druga część wystawy to tradycyjnie pokaz stawek córek po buhajach z OHG. W tym roku zaprezentowano potomstwo MATRIX’a, LEXUS’a, BOOM’a i BOSS’a. Węgierskiemu sędziemu szczególnie zaimponowały córki MATRIX’a. Kombinacja mleczności i prawidłowej budowy, w tym wzorowe ustawienie nóg, zdecydowały, że to właśnie w stawce córek tego buhaja znalazł się champion i wicechampion.

 

Stawka córek MATRIX’a Stawka córek LEXUS’a

 

Imponująco pod względem jednolitości prezentowała się również grupa 10 córek BOSS’a. Jest to buhaj, który w ostatnich latach był najbardziej intensywnie wykorzystywanym rozpłodnikiem genomowym z OHG. Teraz, z liczbą bliską 900 córek w ocenie mlecznej, potwierdza swoją genomową wartość. Jego indeks nóg 130 jest jednym z najwyższych spośród wszystkich buhajów niemieckich, co łatwo było dostrzec oglądając prezentowane sztuki. Spośród wielu zalet BOSS’a należy również wymienić znakomity skład procentowy mleka jego córek (0,18% tłuszczu, 0,20% białka), wytrwałość laktacji oraz długowieczność.

Nasienie buhaja BOSS jest od ponad 2 lat w ciągłej ofercie naszej Spółki i bezustannie cieszy się dużym zainteresowaniem polskich hodowców.

 

Stawka córek BOOM’a Stawka córek BOSS’a

 

Grupa Imię Ojciec x Ojciec matki Właściciel
11 1a + champion GKC Marokko Matrix x Ramos Gr. Klussmann, Campemoor
1b + wicechampion Almut Matrix x Beacon Thöle, Westendorf
12 1a Gunilla Lexus x Wizzard Langer, Spradow
1b Azalle Lexus x Berryhill Specker z. Lage, Wolthausen
13 1a Morina Boom x Cassano Henselmeyer, Aschendorf
1b Xaria Boom x Xacobeo Wille, Bippen
14 1a Grace Boss x Ron Kolkmeier, Atter
1b Finja Boss x Roumare Reinermann, Rüsfort

 

41. Dni Bydła Czarno-Białego zwieńczyła aukcja elitarnych zwierząt hodowlanych. Fakt, że za 30 sprzedanych jałówek i krów osiągnięto średnią cenę ponad 5000 €, świadczy o bardzo wysokim poziomie genetycznym i w tym przypadku słowo „elitarny” jest w pełni uzasadnione. Rekord sprzedaży wyniósł 17500 €. Tyle kosztowała 9-miesięczna jałówka TOSKANA z bardzo znanej niemieckiej hodowli WEBER&WEBER.

Dziękujemy organizatorom za ciepłe przyjęcie a szczególne podziękowania pragniemy przekazać Panu dr. Andreasowi Kandzi, który od wielu lat jest merytorycznym opiekunem naszych wizyt w OHG.

Andreas, dzięki Tobie w Osnabrücku czujemy się jak u siebie w domu 🙂

Do zobaczenia za rok!

 

Foto: A. Gawęcki, www.ohg-genetic.de