W ostatni weekend stycznia 2018 r. w Osnabrücku, odbyła się impreza promująca hodowlę bydła HF. Słynne w całej Europie „Schwarzbunt-Tage” odwiedzili w tym roku goście z ponad 20 krajów.
Główny dzień wystawy tradycyjnie poprzedziła wizytacja na dwóch flagowych fermach oraz w stacji produkcji nasienia OHG w Melle-Föckinghausen.
Pierwsze z gospodarstw to spółdzielnia hodowców Hartwig – Meyer z miejscowości Kettenkamp. Właściciele gospodarują na 105 ha i utrzymują 230 krów mlecznych oraz ok. 50 cieliczek i 20 buhajków hodowlanych. Na partnerskiej fermie utrzymywane są jałówki cielne w ilości ok. 200 sztuk. W 2017 roku gospodarstwo Hartwig-Meyer osiągnęło imponujące rezultaty produkcyjne: 12129 kg mleka średnio od krowy, przy składzie 3,97% tłuszczu i 3,41% białka. Najczęściej używanymi do inseminacji buhajami były tu w ostatnim czasie: Missouri, Gymnast, Rubicon, Boss i Alamo.

 

 

Westrup-Koch GbR w miejscowości Bissendorf to kolejna ferma, którą mieliśmy okazję odwiedzić tego dnia. To ogromne gospodarstwo zajmuje 727 ha. W 2017 roku wyprodukowano średnio od krowy 12074 kg mleka. Biorąc pod uwagę fakt, że doi się tu ok. 600 krów, to wychodzi nam imponujący wynik: blisko 7.000.000 kg sprzedanego „białego surowca”

 

 

Dzień zwieńczyła wizyta w stacji hodowli OHG. Na wybiegu zaprezentowały się nam buhaje ARAGON, BONUS, AKIRO-RED, JETSON i KENT. Moderatorem pokazu był dr. Andreas Kandzi.

 

 

 

Ostatnim punktem wizyty w stacji OHG było przedstawienie przez Dyrektora Zarządzającego Hansa-Willi Wardera, programu selekcyjnego OHG oraz prezentacja stacji dawczyń zarodków. Mogliśmy zobaczyć m.in. jałówki z rodziny MABELLE z gospodarstwa Honebrink, które aktualnie są największą dumą OHG, Z tej linii pochodzą dwa bardzo dobrze rokujące młode buhaje: KENT (gRZG 158) i FIRST (gRZG 161).

 

 

Główna część imprezy, czyli sobotni pokaz zwierząt, rozpoczął się prezentacją krów – pierwiastek. Sędzia Lambert Weinberg z Isterberg był pod ogromnym wrażeniem doskonale zbudowanej, jedynej w tej grupie czerwono-białej krowy ALISA, której ojcem jest znany również polskim hodowcom LAKE-RED. Ostatecznie ta sztuka wygrała swoją grupę jak również otrzymała tytuł super-championa w kategorii krów młodszych.

 

 

W kategorii krów w średnim wieku, w 3 z 4 grup, zwycięzcami zostały krowy po buhajach OHG (Matrix, Select, Beach).

 

 

Wśród krów starszych bezkonkurencyjna okazała się sztuka AMA CHANTRE. Sędzia zwrócił szczególnie uwagę na charakter mleczny oraz idealne zbudowane wymię.

 

 

Najbardziej emocjonujący dla widzów był pokaz ostatniej grupy krów, w tym najstarszej na wystawie, 12-letniej córki RAMOSA – HONDURAS. Sztuka ta przekroczyła już 100.000 kg mleka w wydajności życiowej i urodziła 9 cieląt.
Równie interesującym punktem wystawy jest co roku prezentacja stawek córek po buhajach OHG. Tym razem organizatorzy pokazali nam 10 córek MOVIE oraz 10 córek BOSS’a, ale w II laktacji.

 

 

Córki MOVIE charakteryzują się większą pojemnością ciała, kalibrem oraz idealną linią pochylenia zadu. Najmocniejszą ich cechą są jednak wyjątkowo mocno zawieszone i związane wymiona.

 

 

Grupa córek BOSS’a cechowała się idealnie zbudowanymi i mocnymi nogami ora wysoko i szeroko zawieszonymi wymionami. Grupa ta potwierdza niesamowite wartości hodowlane ojca. Warto podkreślić, że po ostatniej wycenie BOSS zanotował wzrost indeksu głównego RZG o 5 pkt. do poziomu 145!

 

 

Ostatnim akcentem imprezy była aukcja elity genetycznej, czyli ściśle wyselekcjonowanych jałówek z najwyższymi wartościami hodowlanymi. Organizatorzy podkreślali fakt, że zazwyczaj na TOP GENETIC AUCTION pojawia się 1 lub 2 jałówki, które osiągają „kosmiczne ceny”. Jednak w tym roku jakość oferty była tak wysoka, że nawet przy niekorzystnym trendzie w odniesieniu do cen mleka, znalazło się wielu entuzjastów Holsztyno-Fryza, zmotywowanych do zakupu zwierząt. Ostatecznie z 28 jałówek aż 6 osiągnęło cenę powyżej 10000 €. Rekord padł przy numerze 22. Homozygotyczną jałówkę z rodowodem MISSION P x APOLL P x BALISTO hodowca z terenu działania OHG wylicytował za kwotę 27500 €. Średnia cena na aukcji wyniosła 6896 €.

 

 

 

Dziękujemy organizatorom za ciepłe przyjęcie i już teraz zaznaczamy w kalendarzach datę kolejnej edycji Schwarzbunt-Tage. 25-26 stycznia 2019 r. – tam po prostu trzeba być!!!

Foto: A. Gawęcki & http://www.ohg-genetic.de