Ten, kto 7 grudnia b.r. otworzył stronę Instytutu Zootechniki w Balicach, na której prezentowane są wyniki wyceny wartości hodowlanych buhajów, mocno się zdziwił, widząc jak rozpłodniki, które wybierał do kojarzeń dla swoich krów straciły na swojej wartości. Wystarczyło jednak kilka chwil głębszej analizy, aby stwierdzić, że w większości przypadków to nie buhaje „obniżyły loty”, tylko nasz polski indeks PF uległ przeszacowaniu.

Zmiany w wartościach indeksu PF wynikają z przejścia z polskiej bazy referencyjnej (około 4000 buhajów) na europejską bazę referencyjną EuroGenomics, liczącą w chwili obecnej około 30.000 buhajów.

W związku z powyższym nie da się analogicznie porównywać aktualnej wyceny z poprzednimi. W przypadku buhajów zagranicznych, bardziej wiarygodna i porównywalna będzie wycena właściwa dla kraju pochodzenia danego buhaja.

We wspólnej ofercie CenterGen i OHG Osnabrück na czele rankingu buhajów Holsztyńsko-Fryzyjskich, wycenionych genomowo nastąpiła zmiana. Nowym nr 1 został KNS CICERO – najlepszy buhaj genomowy w Niemczech – gRZG 165.

KNS CICERO

Szeregując buhaje pod względem indeksu wydajności mleka córek, zarówno na bazie polskiej jak i niemieckiej, CICERO w obydwu przypadkach zajmuje 1 miejsce: w Niemczech +3401 kg, w Polsce +1851 kg.

Ze względu na młody wiek buhaja, a co za tym idzie ograniczone możliwości produkcyjne, ilość nasienia jest limitowana, aczkolwiek pierwsze porcje są już dostępne dla polskich hodowców.

Synowie Missouri, którzy „ szeroką falą” weszli do rankingów buhajów w ostatnich miesiącach, potwierdzili swoje wartości hodowlane. MILTON, posiadający status międzynarodowego ojca buhajów zanotował wzrost indeksu RZG o 1 punkt do poziomu 157. Jednocześnie jego indeks gPF 144 sprawia, że MILTON jest nadal jednym z najwyżej wycenionych buhajów, których nasienie jest dostępne dla hodowców w Polsce. MILTON zapewnia kompletny pakiet najlepszych genów (produkcja, pokrój, zdrowie) co sprawia, że sięgają po niego nie tylko najlepsze ośrodki hodowlane lecz również prywatne gospodarstwa produkcyjne. Nasienie buhaja MILTON jest również dostępne w wersji seksowanej.

Również MILORD (gRZG 157, gPF 140) i RR MILANO (gRZG 155, gPF 135) zapewniają ciągle doskonałe parametry dla hodowli poszukujących wysokiej produkcji, nienagannego pokroju córek i oryginalnych linii rodowodowych.

MILTON MILORD MILANO
     
Mabelle – matka MILTON’a  Shastee – matka MILORD’a  RR Elise – matka MILANO

Dla gospodarstw, w których pracują roboty udojowe, szczególnie polecamy buhaje: BASTA (RZRobot 142), BAROLO (132), SINUS (125), LAKE-RED (120), BG MELK (118) i BG NIELS (116).

Powyższe buhaje przekazują córkom takie cechy jak: prawidłowa szybkość oddawania mleka, niska zawartość komórek somatycznych w mleku, prawidłowa budowa nóg, racic i wymienia, odpowiednie rozmieszczenie i długość strzyków.

W naszej ofercie na uwagę zasługują również inne nowości:
BLANCO – indeks PF 144 i bardzo interesująca linia rodowodowa BLOOSOM x SHOTGLASS x JALAS,
POINT P – z indeksem gPF 142 nie ma sobie równych wśród buhajów genetycznie bezrożnych. POWERBALL P x NUMREO UNO x TIME to naprawdę „świeża krew” w światowej hodowli Holsztyna,
DEKAN-RED (HF RW) – kolejny syn Debutant’a. Specjalista od wymion i długowieczności,
ARTEGO-RED (HF RW) – syn Aikman’a. Wybitnie poprawia skład mleka: %tłuszczu +0,48, %białka +0,12.

Dla hodowców, którzy chcą poprawić zawartość i jakość kazeiny w mleku polecamy szczególnie buhaje z wariantem kappa-kazeiny BB: MILTON, SINUS, CHRIS, BG MELK, BOOM, BUCK i AIR-RED.

Program hodowlany „OHG GeneScan” z każdą kolejną wyceną potwierdza swoją wiarygodność. Buhaje, które jeszcze kilka miesięcy temu były gwiazdami wyceny genomowej, teraz zajmują czołowe miejsca w rankingach buhajów wycenionych metodą klasyczną, czyli na potomstwie.

Warto przywołać choćby słynnego BOSS’a, który z indeksem łącznym RZG 145, przy ocenie produkcji od blisko 900 córek, uzyskał indeks produkcyjny RZM135, a przy ocenie pokroju około 500 córek – indeks budowy RZE124. BOSS gwarantuje również wysoki % tłuszczu i białka w mleku córek (odpowiednio +0,18 i +0,20), oraz nogi i racice o perfekcyjnej budowie.

BOSS
KNS Rendezvous – matka BOSS’a Gesa – córka BOSS’a

Kolejny syn Bookem’a – BOOM ma 284 córki ocenione pod kątem produkcji, które składają się na jego indeks RZM138 i ponad 200 córek ocenionych pokrojowo – RZE124.

BOOM
FWS Whitney  – matka BOOM’a WKM Emilia – córka BOOM’a

Wspomniane buhaje to aktualnie pozycje nr 3 (BOOM) i 4 (BOSS) w rankingu buhajów wycenionych metodą tradycyjną w Niemczech.

Na liście TOP 50, wśród buhajów wycenionych w Niemczech na 500 lub więcej córkach , jest aż 9 rozpłodników z OHG Osnabrück. Te buhaje to: BOSS, BEAUTY, SUNDAY, SELECT, SECCO, BEACH, SHANDAR, LECTOR i MAXIM. Biorąc pod uwagę wielkość populacji i terytorium, na którym prowadzony jest program hodowlany, możemy stwierdzić, że te wyniki stawiają OHG na pozycji najlepszej organizacji hodowlanej w Niemczech.